Državljani Hrvatske dobili su zeleno svjetlo za legalnu upotrebu kanabisa u medicinske svrhe od ove jeseni. Već duže vrijeme medicinska primjena marihuane prisutna je u svijetu kao pomoćno sredstvo za ublažavanje nekih bolesti. U BiH se preparati kanabisa ne koriste u medicini, a prema zakonu, nalazi se na Listi 1 zabranjenih psihotropnih supstanci.
Upotreba u industrijske svrhe dozvoljena je samo ako sadržaj THC-a u suhoj tvari ne prelazi količinu od 0,2 posto.
Razvoj psihoze
- Sve izvan tog procenta spada u zabranjenu supstancu i nemoguće ju je legalizirati. THC je najkritičnija, jer se na nju razvija ovisnost koja je štetna po zdravlje. Ona ima halucinogena svojstva i stvara psiho-fizičku ovisnost koja može završiti razvojem psihoze, a koja liči na šizofreniju – kazala nam je Nermana Mehić-Basara, direktorica Zavoda za alkoholizam i druge toksikomanije Kantona Sarajevo.
Ona smatra da prvobitno treba uskladiti naše zakone, kako bi se legalizirali marihuana i preparati kanabisa. Smatra da je potrebno još vremena da se stvore svi uvjeti za legalizaciju, jer postoji opasnost od zloupotreba.
- Istovremeno, moramo promijeniti krivični zakon, jer je posjedovanje marihuane krivično djelo. Medicinska struka nije protiv legalizacije ako se ta marihuana koristi u svrhu legalnih preparata koji se koriste kao dodatna terapija za karcinom, glaukom, multiplu sklerozu... Nijedan ljekar ne bi dao svoj glas protiv toga, ali mi moramo urediti naše zakonodavstvo – rekla je Mehić-Basara.
Provodili kampanju
Bh. koordinator Evropskih studenata za slobodu (ESFL) Nedžib Omerović rekao je da je ova organizacija već provodila kampanju za podizanje svijesti stanovništva o koristima za zdravlje čovjeka iz supstanci kanabisa.
- Željeli smo podići svijest građana o legalizaciji u BiH, ali u ovih godinu primijetio sam da nema interesa za to. Smatram da je svaki pomak u državama okruženja po ovom pitanju dobra stvar. Možda odluka Hrvatske na neki način bude podstrek i prilika za institucije u BiH da se pozabave ovim pitanjem – kazao je Omerović.
Nećemo eksperimentirati
Gordan Muzurović, predsjednik Udruženja oboljelih od multiple skleroze Kantona Sarajevo, rekao je da bi bili sretni da nauka dokaže da marihuana pomaže u liječenju ove bolesti, ali do tada neće eksperimentirati. Kaže da je zvanični stav Udruženja to da moraju imati medicinsku, farmaceutsku, naučnu i zakonsku regulativu i marihuana će biti tretirana kao ostali preparati koji se koriste za liječenje te bolesti.
Nema komentara:
Objavi komentar